16.04.2013.

11.04.2013., ученици I/3 одељења ОШ „ Радоје Домановић“ из Крагујевца, посетили су галерију Народног музеја.

Разгледали су изложбу под називом Теслин чудесни свет електрицитета, видели су део изума великог научника Николе Тесле. Изложба прати Теслин живот и рад: порекло, породицу, школовање, научни допринос по областима и научна признања.

Осим проналазака изложене су и макете хидроцентрале изграђене на реци Нијагари. Представљена су и сва признања додељена Николи Тесли.

Изложени су и радни модели индукционог мотора са ротором у облику јајета са аутоматиком, индукционог мотора са ротором у облику диска са аутоматиком, трансформатора са аутоматиком, теледригованог брода, вентилатора са аутоматиком и модел Теслине пумпе са аутоматиком.

Велику пажњу привукли су изложени експонати , а нарочито Теслино „ Колумбово јаје“ и Теслине муње. Већина ученика је држећи неонске сијалице уживала гледајући чувене „ Теслине муње“.

Ученицима је било веома занимљиво и уживали су у експериментима које је изумео Никола Тесла.

Одељенски старешина

Драгица Мишчевић