08.05.2014.

Светски дан борбе против астме обележава се данас, а процењује се да у Србији близу 10 одсто старијих од 18 година болује од ове болести и око шест одсто малишана.

Астма је хронична упала дисајних путева која изазива непријатно стезање у грудима и тешкоће при дисању, али се код деце углавном јавља у блажем облику и у више од 80 одсто случајева је алергијског типа.
Најважније је болест открити на време и одмах почети лечење, јер уз редовне контроле дете може да води нормалан живот, па чак и да се бави врхунским спортом.
Поводом Светског дана борбе против астме, пулмолози и алерголози Клиничког центра у Крагујевцу организовали су данас мерење плућне функције код деце.
Ова акција, која се организује пету годину заредом, одржана је у Основној школи “Радоје Домановић” из Крагујевца.